ХРИСТИЯНСКИ ФОРУМИ - ОЛЕКОТЕНА ВЕРСИЯ

Дата и час: 19 Фев 2017, 19:32 Разширено търсене

Български християнски форуми е място за християнски дискусии, споделяне на видео или писмени свидетелства, насърчения и общение между вярващи в Бога.

Как да ни помогнете в развитието: КЛИК
ЗА РЕКЛАМА КЛИК
2017 ГОДИНА НА МОЛИТВА! ВИЖ ПОВЕЧЕ ОТ ТУК: КЛИК
Кампания: Дари Библия: КЛИК

АКЦЕНТИ

Защо в молитвата „Отче наш” казваме „не ни въвеждай в изкушение“?

По-добро възкресение

Тръмп: Светът се превърна в бардак а Европа е катастрофа.

Самоубийствената спирала на Путин

Бог на първо място

Голямото нямане

ВОДЕЩИ НОВИНИ

Икуменизма - движение на светлината или тъмнината?

Треньорът на националите по карате стана иподякон

АМЕРИКАНСКИ АВИАТОРИ: Ти ще бъдеш ЛИДЕР! Нарекоха го МОЙСЕЙ

Седем жени ще се хванат за един мъж!

Отново за Православната църква - вярно или не?

[ Facebook коментара]

За интересни материали

Re: Отново за Православната църква - вярно или не?

Мнение Номер:#  Мнениеот stucyte » 10 Яну 2017, 20:45

Брат Справедлив, Не! Някои от фактите са тенденциозно пресилени от автора им, а има и такива, чиято достоверност бих поставил под сериозно съмнение. Но както и да е. Не смятам сега да влизам в подробности, пък и не съм историк, а систематик. Ти специално много добре познаваш форумната обстановка и последиците за форумния мир от поставянето на подобна статия в един общохристиянски форум. Или ще отречеш? Аз знаеш ли колко "антипротестантски" статии мога да публикувам тук? Защо ли не го правя? Трябва и малко етика братеее! Добре, ще приема, че не си постнал статията с непочтена цел, но с познавателна! 1 Коринтяни 13:7 "Любовта всичко премълчава, на всичко хваща вяра, на всичко се надява, всичко търпи." :friends:
" И ние познахме любовта, която Бог има към нас, и повярвахме в това. Бог е любов, и който пребъдва в любовта, пребъдва в Бога, и Бог - в него." /1Иоан 4:16/
Аватар
stucyte
Служител
Служител

Has thanked: 898 times
Been thanked: 850 times
църква: Православна църква
Характер: любопитен

бyтoн зa coциaлни мpeжи

Мнение Номер:#  Мнениеот Cyril » 10 Яну 2017, 20:47

Стуци ти си бил протестант?
Как стигна до православието? Или не ти е до споделяне?
„Не е велико дело да твориш чудеса, не е велико дело да виждаш ангели; велико дело е да виждаш собствените си грехове.” Св. Антоний Велики
Аватар
Cyril
Любител
Любител

Has thanked: 37 times
Been thanked: 102 times
църква: Евангелска Петдесятна църква
Характер: Християнин

Мнение Номер:#  Мнениеот spravedliv » 10 Яну 2017, 20:51

stucyte » преди 1 минута написа:Не, някои от фактите са тенденциозно пресилени от автора им, а има и такива, чиято достоверност бих поставил под сериозно съмнение. Но както и да е. Не смятам сега да влизам в подробности, пък и не съм историк, а систематик. Ти специално много добре познаваш форумната обстановка и последиците за форумния мир от поставянето на подобна статия в един общохристиянски форум. Или ще отречеш? Аз знаеш ли колко "антипротестантски" статии мога да публикувам тук? Защо ли не го правя? Трябва и малко етика братеее! Добре, ще приема, че не си постнал статията с непочтена цел, но с познавателна! 1 Коринтяни 13:7 "Любовта всичко премълчава, на всичко хваща вяра, на всичко се надява, всичко търпи." :friends:

Знаеш ли кое ме мъчи най-много, нали знаеш Славейков какво е казал за българския народ, ето това ми е най-голямата мъка, за съжаление все по-малко Христос и Християнство, а все повече всичко останало.
:heart: :friends:
Насочи сърцето си към учение и ушите си – към думи, изпълнени със знание. Притчи 23:12
Сърцето на благоразумния придобива знание, а ухото на мъдрите търси още знание. Притчи 18:15
Аватар
spravedliv
Модератор
Модератор

Has thanked: 1054 times
Been thanked: 891 times
Автор на темата

Мнение Номер:#  Мнениеот bolgaroliub » 10 Яну 2017, 20:58

Cyril » преди 6 минути написа:Откъде знаеш че не следват, ти бил ли си в Протестантска Църква някога? Защото повечето от българския народ са индоктринирани много зле относно Протестантството, специално в България е направо трагично... Разбира се че съм чувал за всички тези българи и аз съм благодарен на Бог за тяхното дело, но до там. Няма да им се моля или да построявам църкви на гробовете им или да им целувам мъртвите тела както православни правят с кокали на светци... Под предание имам предвид точно тези практики които Апостолите никога не са практикували или пък нареждали да се практикуват по църквите, но които по-късните отци (които очевидно са по-велики за вас от Апостолите) са ги вкарали... Съвсем не сме неуки просто гледаме реално на нещата и приемаме единствения Авторитет на вяра - Свещеното Писание, не предание, папи, събори. Това не означава че е нямало събори които са защитавали Библейски истини като Триединството, Двете природи на Христос и прочие, но те са следствие на истината която вече я има в Библията а не тепърва това да се установява като истина като че ли отците са я изсмукали от пръстите им..

Да бил съм в протестантска "църква" един единствен път да ме прощава Бог.Един пастор дето кряскаше като някакъв Хитлер и хора които бяха меко казано странни изпадащи в някакъв бесовски транс и бръщолевещи някакви странни нечленоразделни звуци от типа на па па па пипипипи...страшно и зловещо ми се видя .
За светите мощи много сме писали тук да не се повтарям....мощите на светиите са осветени още при живе от Светия Дух и в тях е обитавал Той ...нали е казано че тялото ни трябва да бъде Храм и обиталище на Светия Дух и при тях това е станало...бях дал тука един филм за храма на Джанавар тепе от трети век в който са открити мощи на светци така че почитанието на мощи си е от самото начало
Аватар
bolgaroliub
Активен Потребител
Активен Потребител

Has thanked: 487 times
Been thanked: 294 times
Характер: твърд

Мнение Номер:#  Мнениеот Cyril » 10 Яну 2017, 21:06

Бил си в някакви ултрахаризматични църкви. Аз не съм им фен също защото не представят нещата като хората и има много ревностни петдесятни/харизматични пастори които са адресирали тези неща. Наистина е лошо че си попаднал на такова събрание а не на нормално протестантско събрание. А за мощите - трети век си е много далече от Апостолите, минали са доста поколения, така че... Щом нещо не е установено от Апостолите, няма значение кой може да проследи свещениците си до тях, щом не следват учението на Апостолите всичко губи смисъла си.
„Не е велико дело да твориш чудеса, не е велико дело да виждаш ангели; велико дело е да виждаш собствените си грехове.” Св. Антоний Велики
Аватар
Cyril
Любител
Любител

Мнение Номер:#  Мнениеот spravedliv » 10 Яну 2017, 21:07

bolgaroliub » преди 3 минути написа:Да бил съм в протестантска "църква" един единствен път да ме прощава Бог.Един пастор дето кряскаше като някакъв Хитлер и хора които бяха меко казано странни изпадащи в някакъв бесовски транс и бръщолевещи някакви странни нечленоразделни звуци от типа на па па па пипипипи...страшно и зловещо ми се видя .

:good: :lol: :lol: :lol:

Да не си гледал Къци Вапцаров като пастор във филма “Ла донна е мобиле”, макар, че вече не помня какви бяха изявите му като пастор във филма?
Насочи сърцето си към учение и ушите си – към думи, изпълнени със знание. Притчи 23:12
Сърцето на благоразумния придобива знание, а ухото на мъдрите търси още знание. Притчи 18:15
Аватар
spravedliv
Модератор
Модератор

Has thanked: 1054 times
Been thanked: 891 times
Автор на темата

Мнение Номер:#  Мнениеот bolgaroliub » 10 Яну 2017, 21:26

Cyril » преди 16 минути написа:Бил си в някакви ултрахаризматични църкви. Аз не съм им фен също защото не представят нещата като хората и има много ревностни петдесятни/харизматични пастори които са адресирали тези неща. Наистина е лошо че си попаднал на такова събрание а не на нормално протестантско събрание. А за мощите - трети век си е много далече от Апостолите, минали са доста поколения, така че... Щом нещо не е установено от Апостолите, няма значение кой може да проследи свещениците си до тях, щом не следват учението на Апостолите всичко губи смисъла си.

А ти бил ли си в православен храм,присъствал ли си на сетата ефхаристия....на света литургия....ако не си иди....да видиш как са се черкували пра отците ти....Църквата и Богосложението не са се променяли от хилядолетия близо две
Аватар
bolgaroliub
Активен Потребител
Активен Потребител

Has thanked: 487 times
Been thanked: 294 times
Характер: твърд

Мнение Номер:#  Мнениеот Cyril » 10 Яну 2017, 21:37

Бил съм, не баш на самата Евхаристията но съм бил... А и това непроменяно 2000 години не е така ама изобщо. Православието в завършения му вид днеска няма общо с началото на Църквата описана в Новия Завет.
Аватар
Cyril
Любител
Любител

Мнение Номер:#  Мнениеот Natanel » 10 Яну 2017, 21:53

bolgaroliub » преди 27 минути написа:А ти бил ли си в православен храм,присъствал ли си на сетата ефхаристия....на света литургия....ако не си иди....да видиш как са се черкували пра отците ти....Църквата и Богосложението не са се променяли от хилядолетия близо две

Cyril » преди 12 минути написа:Бил съм, не баш на самата Евхаристията но съм бил... А и това непроменяно 2000 години не е така ама изобщо. Православието в завършения му вид днеска няма общо с началото на Църквата описана в Новия Завет.

По православното учение (съборни правила и свети отци) ти е забранено да присъстваш на литургия, но мнозинството православни не са запознати с техните учения (било то открити или тайни). Тук от време на време им припомням някои, но не искат да видят и да чуят.
stucyte отговаря:
И това не е съвсем така. Ето колко си запознат и ти - бивш "православен християнин"... От такова познание за светата литургия ти затова вече не си православен християнин. Отделен е въпросът, чия е вината за това.
Светата литургия се дели на три части: проскомидия, литургия на оглашените и литургия на верните. Във втората част, краят на която завършва с проповед е разрешено да присъстват всички желаещи това. В третата част се започва подготовка за транссубстанцията на светите дарове, тайно извършителна част и там вече некръстените и непокаяни християни действително нямат работа.
В древната Църква е имало много литургийни чинове. Днес обаче в Православната църква се употребяват само три: Златоустова, Василиева и литургия на Преждеосветените дарове, съставена от св. Григорий Двоеслов.
Аватар
Natanel
Редовен
Редовен

Has thanked: 0 time
Been thanked: 72 times

Мнение Номер:#  Мнениеот stucyte » 10 Яну 2017, 22:06

Cyril » преди 12 минути написа:Бил съм, не баш на самата Евхаристията но съм бил... А и това непроменяно 2000 години не е така ама изобщо. Православието в завършения му вид днеска няма общо с началото на Църквата описана в Новия Завет.

И тук говориш наизуст. Не оспорвам, че си присъствал на някаква православна служба. Дали е било вечерня, утренна или литургия е под въпрос. Ти също не можеш да отговориш на този въпрос. А това е поради факта, че ти въобще не разбираш какво се прави в една православна литургия. Ти дори не различаваш службите. На не много по-различно ниво от теб са и едно голямо число "празнични православни" християни, които в храма си търсят повече да избягат от скуката и да си намерят неделна компания за съседски клюки. Присъствието им там няма нищо общо с вярата. Затова въобще не те съветвам да се излагаш като правиш неуместни твърдения и сравнения. Този е проблемът на по-голямата част от хората под 70 години в България, защото са възпитавани в атеистическа среда и са живяли живота си далеч от ставащото в енорийските им храмове. Това са плодовете от 45 годишната атеистическа пропаганда и последвалия 27 годишен духовен непукизъм на нашия народ. Духовното невежество на българите е естествено се прехвърля на децата и внуците им.
" И ние познахме любовта, която Бог има към нас, и повярвахме в това. Бог е любов, и който пребъдва в любовта, пребъдва в Бога, и Бог - в него." /1Иоан 4:16/
Аватар
stucyte
Служител
Служител

Has thanked: 898 times
Been thanked: 850 times
Характер: любопитен

ПредишнаСледваща

Коментирайте

Потребители разглеждали темата?

20 потребители са разглеждали темата: Гост (1), Гост (1), Cyril (37), Hatshepsut (3), Natanel (40), NikolaV (12), Theodora Varbakova (3), battle_joy (7), bolgaroliub (18), for_the_truth (12), garich (2), iolanta (5), lazarin1 (5), messianic (9), spravedliv (15), stucyte (39), yasna (13), Милко (23), Петьо (1), Пламен79 (12)

Назад към Интересни статии