ХРИСТИЯНСКИ ФОРУМИ - ОЛЕКОТЕНА ВЕРСИЯ

Дата и час: 19 Фев 2017, 19:33 Разширено търсене

Български християнски форуми е място за християнски дискусии, споделяне на видео или писмени свидетелства, насърчения и общение между вярващи в Бога.

Как да ни помогнете в развитието: КЛИК
ЗА РЕКЛАМА КЛИК
2017 ГОДИНА НА МОЛИТВА! ВИЖ ПОВЕЧЕ ОТ ТУК: КЛИК
Кампания: Дари Библия: КЛИК

АКЦЕНТИ

Защо в молитвата „Отче наш” казваме „не ни въвеждай в изкушение“?

По-добро възкресение

Тръмп: Светът се превърна в бардак а Европа е катастрофа.

Самоубийствената спирала на Путин

Бог на първо място

Голямото нямане

ВОДЕЩИ НОВИНИ

Икуменизма - движение на светлината или тъмнината?

Треньорът на националите по карате стана иподякон

АМЕРИКАНСКИ АВИАТОРИ: Ти ще бъдеш ЛИДЕР! Нарекоха го МОЙСЕЙ

Седем жени ще се хванат за един мъж!

Отново за Православната църква - вярно или не?

[ Facebook коментара]

За интересни материали

Re: Отново за Православната църква - вярно или не?

Мнение Номер:#  Мнениеот Cyril » 10 Яну 2017, 22:14

На дневна съм бил и не ми е нужно да чета 200000 страници литература за да схвана нещата...
Бил съм, видял съм и съм преценил за себе си че това не е Църква, следваща Библията, нито пък че това е запазено от 2000-години насам непокътнато. Няма такова нещо. И православната църква в днешния завършен вид и католическата църква са минали през доста работи докато стигнат до днес. Католиците даже не са спряли с техните събори и нови догми които добавят и твърдят че са Апостолски....
„Не е велико дело да твориш чудеса, не е велико дело да виждаш ангели; велико дело е да виждаш собствените си грехове.” Св. Антоний Велики
Аватар
Cyril
Любител
Любител

Has thanked: 37 times
Been thanked: 102 times
църква: Евангелска Петдесятна църква
Характер: Християнин

бyтoн зa coциaлни мpeжи

Мнение Номер:#  Мнениеот stucyte » 10 Яну 2017, 22:25

Cyril » преди 11 минути написа:На дневна съм бил и не ми е нужно да чета 200000 страници литература за да схвана нещата...
Бил съм, видял съм и съм преценил за себе си че това не е Църква, следваща Библията, нито пък че това е запазено от 2000-години насам непокътнато. Няма такова нещо. И православната църква в днешния завършен вид и католическата църква са минали през доста работи докато стигнат до днес. Католиците даже не са спряли с техните събори и нови догми които добавят и твърдят че са Апостолски....

Ясно, добре. Ти си знаеш. Няма да споря.
" И ние познахме любовта, която Бог има към нас, и повярвахме в това. Бог е любов, и който пребъдва в любовта, пребъдва в Бога, и Бог - в него." /1Иоан 4:16/
Аватар
stucyte
Служител
Служител

Has thanked: 898 times
Been thanked: 850 times
църква: Православна църква
Характер: любопитен

Мнение Номер:#  Мнениеот Natanel » 10 Яну 2017, 22:34

''stucyte отговаря:
И това не е съвсем така. Ето колко си запознат и ти - бивш "православен християнин"... От такова познание за светата литургия ти затова вече не си православен християнин. Отделен е въпросът, чия е вината за това.
Светата литургия се дели на три части: проскомидия, литургия на оглашените и литургия на верните. Във втората част, краят на която завършва с проповед е разрешено да присъстват всички желаещи това. Във втората част се започва подготовка за транссубстанцията на светите дарове, тайно извършителна част и там вече некръстените и непокаяни християни действително нямат работа.
В древната Църква е имало много литургийни чинове. Днес обаче в Православната църква се употребяват само три: Златоустова, Василиева и литургия на Преждеосветените дарове, съставена от св. Григорий Двоеслов.''

bolgaroliub написа:А ти бил ли си в православен храм,присъствал ли си на сетата ефхаристия....на света литургия....ако не си иди....да видиш как са се черкували пра отците ти....Църквата и Богосложението не са се променяли от хилядолетия близо две

Не може да види как се причастяваш, ако не е православен... на теория. Стуците има донякъде право, но си спомням, че когато бях на Света Гора беше изрично забранено на неправославни да влизат в храма по време на служба, както е редно по православния канон. А това е свързано с друго правило, че не може ''православен да се моли заедно с еретик''. Така, че тези хора, които би трябвало да излизат в миналото са били ''катехумените'' - по-профани от миряните, готвещи се за православно кръщение и тези с епитимии (днес не се поставят, властта на свещиниците е отдавна екзотерична). А Cyril със сигурност няма да идва на служба с цел да бъде ''катехумен'' - оглашен на православието и да се готви да влиза във вътрешния (езотеричен) култ. Стуците толкова сте запознати с православието.
Аватар
Natanel
Редовен
Редовен

Has thanked: 0 time
Been thanked: 72 times

Мнение Номер:#  Мнениеот stucyte » 10 Яну 2017, 22:43

Теодоре, отново ми показваш колко не си в час. Имах по-високо мнение за теб... В първите векове на Църквата Христова въобще еретик не е влизал в ортодоксалното събрание, че чак да се молят заедно. Въпросът е за катехумените - новоповярвалите християни, а в последствие и за някои отстъпници, които са искали отново да се върнат в Църквата. За изброените категории вярващи не само, че не е имало забрана да се молят заедно с "верните", но дори това е било препоръчително. Дори отстъпниците са стояли в притвора в покайна молитва, а докато не са били опростени с право на причастие, верните, а дори и някои от катехумените не са се поздравявали с тях - свидетелства Евсевий Кесарийски. За това "Великата ектения" е в началото на Златоустовата, пък и Василиевата литургия.
" И ние познахме любовта, която Бог има към нас, и повярвахме в това. Бог е любов, и който пребъдва в любовта, пребъдва в Бога, и Бог - в него." /1Иоан 4:16/
Аватар
stucyte
Служител
Служител

Мнение Номер:#  Мнениеот Natanel » 10 Яну 2017, 22:55

stucyte » преди 4 минути написа:Теодоре, отново ми показваш колко не си в час. Имах по-високо мнение за теб... В първите векове на Църквата Христова въобще еретик не е влизал в ортодоксалното събрание, че чак да се молят заедно. Въпросът е за катехумените - новоповярвалите християни, а в последствие и за някои отстъпници, които са искали отново да се върнат в Църквата. За изброените категории вярващи не само, че не е имало забрана да се молят заедно с "верните", но дори това е било препоръчително. Дори отстъпниците са стояли в притвора в покайна молитва, а докато не са били опростени с право на причастие, верните, а дори и някои от катехумените не са се поздравявали с тях - свидетелства Евсевий Кесарийски. За това "Великата ектения" е в началото на Златоустовата, пък и Василиевата литургия.

Cyril е еретик по православното учение, а не катехумен. И си прав, в миналото православните нямало да поздравят Cyril или който и да е оттук. Просто вълкът козината си мени, но нрава - не.

Изображение

Мога да ти кажа, че този ревностен (траещ поне три години в древността) степенен модел на просветление е едно към едно с тайни общества (нали нямало нищо тайно/езотерично/окултно в православието), но днес не се прилага. Защо?
Аватар
Natanel
Редовен
Редовен

Мнение Номер:#  Мнениеот stucyte » 10 Яну 2017, 22:57

Стига си писал глупости бе! Простотиите ще ти чета тук! 8-)
Аватар
stucyte
Служител
Служител

Мнение Номер:#  Мнениеот Natanel » 10 Яну 2017, 23:22

stucyte » преди 16 минути написа:Стига си писал глупости бе! Простотиите ще ти чета тук! 8-)

Оценили сте, че съм достигнал последната просветлена степен/категория в православието, поради което не разбирам защо се поставят под съмнение моите познания за православието. Обаче, не става ясно как бебетата я достигат. Тук се крие една (може би главната) от причините за недоразумението.
Аватар
Natanel
Редовен
Редовен

Мнение Номер:#  Мнениеот bolgaroliub » 11 Яну 2017, 23:16

Cyril » Вчера, , 22:14 написа:На дневна съм бил и не ми е нужно да чета 200000 страници литература за да схвана нещата...

Я гледай ти....е че как разбра бе джанам като си бил един единствен път и като сам казваш нищо не си прочел.....християнската вяра е книжовна вяра,вяра дето без книгата не може....не е като да подскачаш маймунски на събрание на инославни и да крещиш джизас джизас алелуя и да се търкаляш по земята като добитък :D
Аватар
bolgaroliub
Активен Потребител
Активен Потребител

Has thanked: 487 times
Been thanked: 295 times
Характер: твърд

Мнение Номер:#  Мнениеот stucyte » 11 Яну 2017, 23:34

Брат bolgaroliub, най-отговорно и сериозно те каня когато дойдеш в София да ми се обадиш и да те заведа поне в няколко протестантски деноминации на служба. Хем ще се запознаем лично, хем ще имаме възможност да обсъдим заедно преживяното на тези места. Вярвам, че една такава "екскурзия" ще ти бъде полезна. Но ти трябват поне три свободни, специално определени от теб за това дни в София. :friends:
Аватар
stucyte
Служител
Служител

Мнение Номер:#  Мнениеот bolgaroliub » 12 Яну 2017, 00:04

stucyte » преди 26 минути написа:Брат bolgaroliub, най-отговорно и сериозно те каня когато дойдеш в София да ми се обадиш и да те заведа поне в няколко протестантски деноминации на служба. Хем ще се запознаем лично, хем ще имаме възможност да обсъдим заедно преживяното на тези места. Вярвам, че една такава "екскурзия" ще ти бъде полезна. Но ти трябват поне три свободни, специално определени от теб за това дни в София. :friends:

Хе брат Стоянчо хубаво ме каниш ти ама ако дойда до Софето да се видим ще искам първо в св Александър Невский да ме заведеш и в св София и в св Седмочисленици и в св Неделя .....и не знам дали ще ни остане време за протестантските деноминации :friends:
Аватар
bolgaroliub
Активен Потребител
Активен Потребител

Has thanked: 487 times
Been thanked: 295 times
Характер: твърд

ПредишнаСледваща

Коментирайте

Потребители разглеждали темата?

20 потребители са разглеждали темата: Гост (1), Гост (1), Cyril (37), Hatshepsut (3), Natanel (40), NikolaV (12), Theodora Varbakova (3), battle_joy (7), bolgaroliub (18), for_the_truth (12), garich (2), iolanta (5), lazarin1 (5), messianic (9), spravedliv (15), stucyte (39), yasna (13), Милко (23), Петьо (1), Пламен79 (12)

Назад към Интересни статии