ХРИСТИЯНСКИ ФОРУМИ - ОЛЕКОТЕНА ВЕРСИЯ

Дата и час: 26 Фев 2017, 06:12 Разширено търсене

Български християнски форуми е място за християнски дискусии, споделяне на видео или писмени свидетелства, насърчения и общение между вярващи в Бога.

Как да ни помогнете в развитието: КЛИК
ЗА РЕКЛАМА КЛИК
2017 ГОДИНА НА МОЛИТВА! ВИЖ ПОВЕЧЕ ОТ ТУК: КЛИК
Кампания: Дари Библия: КЛИК

АКЦЕНТИ

Защо в молитвата „Отче наш” казваме „не ни въвеждай в изкушение“?

По-добро възкресение

Тръмп: Светът се превърна в бардак а Европа е катастрофа.

Самоубийствената спирала на Путин

Бог на първо място

Голямото нямане

ВОДЕЩИ НОВИНИ

Икуменизма - движение на светлината или тъмнината?

Треньорът на националите по карате стана иподякон

АМЕРИКАНСКИ АВИАТОРИ: Ти ще бъдеш ЛИДЕР! Нарекоха го МОЙСЕЙ

Седем жени ще се хванат за един мъж!

Да правиш разлика в храните ... Римляни 14:23

[ Facebook коментара]

Форум за библейски въпроси и отговори.

Re: Да правиш разлика в храните ... Римляни 14:23

Мнение Номер:#  Мнениеот stucyte » 07 Яну 2017, 12:04

Прави ми впечатление, че много от нас тук когато цитират Библията със съкращение я цитират неправилно. И-н може да се разбира и като Исус Навин/ Ис. Нав./, а не евангелие според Йоан. Евангелието според Йоан, например 5-та глава се цитира Иоан.5:1. Първото Послание от Йоан съответно 1Йоан. 1:1 и т.н. Евангелие според Марко - Марк.; според Лука - Лука.; според Матей - Мат. Обикновено в началото или края на новите издания на Библията съкращенията са указани. Улегнали вече във вярата християни, дори и да допускат други елементарни граматически грешки, поне трябва да са се научили да цитират правилно Библията на родния си език! Всеки ден Я четат... Да ме прощават някои, но така си мисля поне аз. И тези "някои" не е само един тук, а повече/без да цитирам/.
" И ние познахме любовта, която Бог има към нас, и повярвахме в това. Бог е любов, и който пребъдва в любовта, пребъдва в Бога, и Бог - в него." /1Иоан 4:16/
Аватар
stucyte
Служител
Служител

Has thanked: 940 times
Been thanked: 887 times
църква: Православна църква
Характер: любопитен

бyтoн зa coциaлни мpeжи

Мнение Номер:#  Мнениеот Петьо » 07 Яну 2017, 12:29

В Библията ясно си пише, че хората ядат месо...още в първите глави на Новия Завет, в Матей, Христос благославя хляб и риба, с която изхранва хиляди души.
Матей, глава 15
33Учениците го попитаха: „Откъде да намерим достатъчно хляб в това необитавано място, за да нахраним толкова много хора?“
34Исус ги попита: „Колко хляба имате?“
Те отговориха: „Седем, и няколко рибки.“
35Исус нареди на хората да насядат на земята.
36Взе седемте хляба и рибата и благодари на Бога. След това разчупи хляба и го даде на учениците, а те го раздадоха на хората.
37След като всички ядоха до насита, учениците му напълниха седем кошници с храната, която беше останала.
38Тези, които ядоха, бяха четири хиляди души, без да се броят жените и децата.
Аватар
Петьо
Любител
Любител

Has thanked: 41 times
Been thanked: 29 times
Характер: добродушен

Мнение Номер:#  Мнениеот Милко » 07 Яну 2017, 21:07

Нека се върнем на темата:
20 Заради ядене недей съсипва Божията работа. Всичко наистина е чисто; но е зло за човека, който с яденето си причинява съблазън.
21 Добре е да не ядеш месо, нито да пиеш вино, нито да сториш нещо, чрез което се спъва брат ти, [или се съблазнява, или изнемощява].
22 Вярата, която имаш за тия неща, имай я за себе си пред Бога. Блажен оня, който не осъжда себе си в това, което одобрява.
23 Но оня, който се съмнява, осъжда се ако яде, защото не яде от убеждение; а всичко, което не става от убеждение, е грях.

Тука Словото иска да каже не че ти смяташ нещо за нечисто а го вършиш а обратното. Ако някой смята нещо за грешно,неправилно или нечисто а ти започваш да го дразниш като го вършиш пред него за да му докажеш по неправилен начин своята првда – съгрешаваш, защото според него ти го съблазняваш да върши грях. Например аз взема и заколя животно пред Пресияна макар че знам че не е грях. А тя със сигурност ще си каже–„Тия хора са ужасни“ и няма да иска да чуе за Христос и християнството. Така една душа погива и вината (греха) за това е наша. (в случая моя). :heart:
Аватар
Милко
Редовен
Редовен

Has thanked: 376 times
Been thanked: 234 times
църква: Евангелска Петдесятна църква
Характер: смирен

Мнение Номер:#  Мнениеот стоян2 » 07 Яну 2017, 22:00

Милко написа:Нека се върнем на темата:
20 Заради ядене недей съсипва Божията работа. Всичко наистина е чисто; но е зло за човека, който с яденето си причинява съблазън.
21 Добре е да не ядеш месо, нито да пиеш вино, нито да сториш нещо, чрез което се спъва брат ти, [или се съблазнява, или изнемощява].
22 Вярата, която имаш за тия неща, имай я за себе си пред Бога. Блажен оня, който не осъжда себе си в това, което одобрява.
23 Но оня, който се съмнява, осъжда се ако яде, защото не яде от убеждение; а всичко, което не става от убеждение, е грях.

Тука Словото иска да каже не че ти смяташ нещо за нечисто а го вършиш а обратното. Ако някой смята нещо за грешно,неправилно или нечисто а ти започваш да го дразниш като го вършиш пред него за да му докажеш по неправилен начин своята првда – съгрешаваш, защото според него ти го съблазняваш да върши грях. Например аз взема и заколя животно пред Пресияна макар че знам че не е грях. А тя със сигурност ще си каже–„Тия хора са ужасни“ и няма да иска да чуе за Христос и християнството. Така една душа погива и вината (греха) за това е наша. (в случая моя).

Не искам да си мислиш брате ,че ти опонирам,но като че ли точно това ще се получи просто защото ние човеците /понякога и аз съм правил и съм бил изобличаван от Бога/ правим грешка като нагаждаме дори и естествения смисъл на даден текст спрямо нашето разбиране за същия.

В случая така подхождайки /как ти /към текста за съблазънта излиза ,че дори е възможно да изпаднем в бунт/грях/спрямо Бога дори и да говорим истината ,просто защото ще има хора /повярвали а и не повярвали/,които ще се съблазнят.И за да съм сигурен ,че съм разбран правилно ще приложа и слово .

Лк.7:22 Тогава в отговор им каза:Идете, и разкажете на Иоана това, което видяхте, и чухте, че слепи прогледват, куци прохождат, прокажени се очистват, и глухи прочуват; мъртви биват възкресени, и на сиромасите се проповядва благовестието.
Лк.7:23 И блажен е оня, който не се съблазни в Мене.

А словото ,което си приложил е извадено от контекста на самата глава в ,който акцента е поставен на идоложертвеното.

И сега е момента да отправя /ако мога така да се изразя/адмирации на Брата Стуц,за зебележката относно неправилното прилагане на текстове от Словото Божие.

ето я и цялата глава:
Тук става въпрос за ядене на месо в идоложертвено ,а темата е за храните/чиста и нечиста/

1Кор.8:1 А относно идоложертвеното: Знаем, че ние всички уж имаме знание да разрешим въпроса! Но знанието възгордява, а любовта назидава.
1Кор.8:2 Ако някой мисли, че знае нещо, той още не е познал както трябва да познава.
1Кор.8:3 Но, ако някой люби Бога, той е познат от Него.
1Кор.8:4 Прочее, относно яденето от идоложертвеното, знаем, че никакъв бог, изобразен от идол, няма на света, и че няма друг Бог освен един.
1Кор.8:5 Защото, ако и да има така наричани богове, било на небето или на земята, (както има много богове, и господари много),
1Кор.8:6 но за нас има само един Бог, Отец, от Когото е всичко, и ние за Него, и един Господ, Исус Христос, чрез Когото е всичко, и ние чрез Него.
1Кор.8:7 Но това знание го няма у всички; и някои, като и до сега имат съзнание за идолите, ядат месото като жертва на идолите; и съвестта им като слаба, се осквернява.
1Кор.8:8 А това що ядем, не ще ни препоръчва на Бога; нито ако не ядем, губим нещо; нито ако ядем, печелим нещо.
1Кор.8:9 Но внимавайте да не би по някакъв начин тая ваша свобода да стане спънка на слабите.
1Кор.8:10 Защото, ако някой види, че ти, който имаш знание, седиш на трапеза в идолско капище, не ще ли съвестта му да се одързости, ако е слаб, та и той да яде идоложертвено?
1Кор.8:11 И поради твоето знание слабият погива, братът за когото е умрял Христос.
1Кор.8:12 А като съгрешавате така против братята, и наранявате слабата им съвест, вие съгрешавате против Христа,
1Кор.8:13 Затуй, ако това що ям съблазнява брата ми, аз няма да ям месо до века, за да не съблазня брата си.

:friends: :thank_youthank_you:
Лк.6:46 И защо Ме зовете, Господи, Господи! и не вършите това, което казвам?
Аватар
стоян2
Активен Потребител
Активен Потребител

Has thanked: 6 times
Been thanked: 102 times
църква: Неденоминационна църква
Характер: стоящ

Мнение Номер:#  Мнениеот Милко » 08 Яну 2017, 01:14

1Кор.8:13 Затуй, ако това що ям съблазнява брата ми, аз няма да ям месо до века, за да не съблазня брата си.

Как мислиш, яденето на месо ли е грях или съблазънта която причиняваме с нашето ядене спрямо този който го смята за грях. Защото:

Римляни 14:20
Заради ядене недей съсипва Божията работа. Всичко наистина е чисто; но е зло за човека, който с яденето си причинява съблазън. :heart:
Аватар
Милко
Редовен
Редовен

Мнение Номер:#  Мнениеот bolgaroliub » 08 Яну 2017, 01:27

Пресияна » 06 Яну 2017, 16:28 написа:Е,пак ще попитам-не е ли малко жесток този бог?
Не мисля,че той е разрешил,просто библията е била променена.Най-вероятно и Исус е бил вегетарианец.След пост само на вода човек не би си и помислил да се храни с месо.Вкуса се променя изцяло към растителнояден.

не не е бил вегетарианец....ял е месо...дори на тайната вечеря е имало блюда с агнешко месо
Аватар
bolgaroliub
Активен Потребител
Активен Потребител

Has thanked: 489 times
Been thanked: 303 times
Характер: твърд

Мнение Номер:#  Мнениеот Милко » 08 Яну 2017, 01:36

Християнство и вегетарианство нямат нищо общо.
Аватар
Милко
Редовен
Редовен

Мнение Номер:#  Мнениеот Пресияна » 08 Яну 2017, 11:17

Милко » Днес, , 01:36 написа:Християнство и вегетарианство нямат нищо общо.

Никъде ли не е споменато вегетарианството?
Аватар
Пресияна
Любител
Любител

Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Мнение Номер:#  Мнениеот stucyte » 08 Яну 2017, 12:03

Пресияна » преди 31 минути написа:Никъде ли не е споменато вегетарианството?

Свети Йоан Кръстител е бил вегетарианец, но по принцип вегетарианството е предимно обвързано със здравото тяло, а целта на християнството е духовното царство Божие. Назорейте/посветили се на Бога юдеи/ също се твърди, че освен, че не са пиели спиртни напитки, са били и вегетарианци, дори суровоядци. Здраво тяло, здрав дух е езическа сентенция, която няма широк отзвук в средите на християнството. Естествено, че никой християнин не неглижира здравето, за да предпочита немощите и болестите, но не това е център на Христовото учение. То е учение за Божията любов, милост и благодат и стои много над плътски неща като ядене, пиене и т.н. Свети апостол Павел е имал някакво заболяване, което го е мъчило цял живот, но пак е най-твърдо устоялия гонения и преследвания заради вярата си в Христос апостол. :friends:
" И ние познахме любовта, която Бог има към нас, и повярвахме в това. Бог е любов, и който пребъдва в любовта, пребъдва в Бога, и Бог - в него." /1Иоан 4:16/
Аватар
stucyte
Служител
Служител

Has thanked: 940 times
Been thanked: 887 times
Характер: любопитен

Мнение Номер:#  Мнениеот Милко » 08 Яну 2017, 23:47

12 И тъй, всеки от нас за себе си ще отговаря пред Бога.
13 Като е тъй, да не съдим вече един друг; но по-добре да бъде разсъждението ви това - никой да не полага на брата си спънка или съблазън.
14 Зная и уверен съм в Господа Исуса, че нищо не е само по себе си нечисто; с това изключение, че за този, който счита нещо за нечисто, нему е нечисто.
15 Защото, ако брат ти се оскърби поради това, което ядеш, ти вече не ходиш по любов. С яденето си не погубвай онзи, за когото е умрял Христос.
16 Прочее, да се не хули това, което вие считате за добро,
17 Защото Божието царство не е ядене и пиене, но правда, мир и радост в Светия Дух.
18 Понеже, който така служи на Христа, бива угоден на Бога и одобрен от човеците.
19 И тъй, нека търсим това, което служи за мир и за взаимно назидание.

Тези които се въздържат от определени храни сами си поставят допълнителен хомот в стремежа си да се харесат на Бога пренебрегвайки Неговата благодат и безусловна любов.Но Бог обича и тях. да се молим за тях вместо да ги съдим и съблазняваме. Моето и Божието обръщение към тях е:

31 Тогава Исус каза на повярвалите в Него юдеи: Ако пребъдвате в Моето учение, наистина сте Мои ученици;
32 и ще познаете истината и истината ще ви направи свободни.
33 Отговориха Му: Ние сме Авраамово потомство и никога никому не сме били слуги; как казваш Ти: Ще станете свободни.
34 Исус им отговори: Истина, истина ви казвам, всеки, който върши грях, слуга е на греха.
35 А слугата не остава вечно в дома; синът остава вечно.
36 Прочее, ако Синът ви освободи, ще бъдете наистина свободни.
Аватар
Милко
Редовен
Редовен

Предишна

Коментирайте

Потребители разглеждали темата?

24 потребители са разглеждали темата: Гост (1), Гост (1), Cyril (1), Hatshepsut (9), Natanel (3), NikolaV (2), Watch (1), anah_su_namun (1), battle_joy (4), bolgaroliub (1), garich (3), iolanta (11), lazarin1 (7), messianic (4), spravedliv (1), stucyte (13), Венци Тоневски (4), Галя (5), Георги Георгиев (3), Милко (9), Петьо (3), Пламен79 (12), Пресияна (6), стоян2 (3)

Назад към Защо и как?