ХРИСТИЯНСКИ ФОРУМИ - ОЛЕКОТЕНА ВЕРСИЯ

Дата и час: 21 Окт 2017, 09:56 Разширено търсене

Български християнски форуми е място за християнски дискусии, споделяне на видео или писмени свидетелства, насърчения и общение между вярващи в Бога.

Как да ни помогнете в развитието: КЛИК

За Произхода, редукционизма и други проблемни полета в съвременните наука и философия

[ Facebook коментара]

Форум за наука

За Произхода, редукционизма и други проблемни полета в съвременните наука и философия

Мнение Номер:#  Мнениеот Theodora V » 06 Май 2016, 01:28

Здравейте.
Отварям тази тема, в която имам намерението да поставям материали (преводни и не само) по разнообразни теми, касаещи модерни научни и философски проблеми, като Произход на живото, еволюция, интелигентен дизайн, креационизъм и много други.
Аватар
Theodora V
Deactivated

Has thanked: 550 times
Been thanked: 639 times
Автор на темата
църква: Православна църква

бyтoн зa coциaлни мpeжи

loading...

Re: За Произхода, редукционизма и други проблемни полета в съвременните наука и философия

Мнение Номер:#  Мнениеот Theodora V » 06 Май 2016, 01:37

Доказателство за живото

Произходът на живото е доста трудно да бъде обяснен посредством каквито и да е натуралистки сценарии. Всяка клетка в нашето тяло съдържа сложни кодирани съобщения. Днес произходът на живото е реформулиран като произход на биологичната информация.

Централната роля на информацията обяснява защо учените се провалят при опитите си „да сготвят живот в химическите лаборатории” (тук е направена аналогия с т.нар. „първичен бульон”, в който би трябвало да се е зародило първото живо, съгласно натуралистката хипотеза за първичния бульон – бел. моя) (...). Химията се занимава със субстанциите и как те взаимодействат, докато биологията разглежда концепции като информацията – която е определено нехимична.

Генетичната информация може да бъде описана само посредством използването на терминология, взета от менталния свят на езика и комуникацията: ДНК е „генетична база данни, съдържаща ‘инструкции’ за това как да се изгради организмът. Генетичният ‘код’ трябва да бъде ‘транскрибиран’ и ‘транслиран’ преди да може да действа.

Любимата аналогия на биолозите е тази за ДНК като компютър: “Молекулата сама по себе си (физическата верига от химични съединения) е хардуерът. ДНК (кодираната информация) е софтуерът. В изследванията по произхода на живото фокусът е поставен върху устройството на хардуера. „Опитите за химични синтези за фокусирани основно върху хардуера – химическата субстанция на живото”, пише Дейвис (Пол Дейвис - бел. моя); те „игнорират софтуерa – информационния аспект”. Обаче, всяко дванадесетгодишно дете, притежаващо лаптоп, знае, че едно електронно устройство от мед, пластмаса и силикон не може да направи нищо с написания код, за да създаде софтуерна програма.

Изненадващото заключение е, че ако дори ако учените са били успели в „примамването” на правилните химични съединения да се свържат помежду си и да формират ДНК молекула в епруветка, това не може да обясни от къде идва кодираната генетична информация.

Изображение
В целия човешки опит (и науката се предполага да бъде основана на опит) изворът на кодирана информация е интелигентен агент. Следователно, е разумно да се направи извод, че интелигентен агент е бил нужен за произхода на живото.
Ние все още не се нуждаем от последните научни данни, за да разпознаем, че съзнание е необходимо, за да бъде обяснена вселената. Във всяка епоха хората са съзнавали, че една интелигибелна вселена трябва да бъде продукт на интелигентност.

В Древен Рим философите-стоици за предложили аргумент за дизайн, който звучи доста близък до хората в днешни дни. Във века преди Христа великият римски оратор Цицерон пише: „Когато видим нещо, движено от машинария, като планетарий (модел на планетарна система) или часовник, или много други такива неща, ние нямаме съмнение, че тези механизми са създадени от разум”. Той след това прави логическото заключение: „Когато следователно ние виждаме цялата небесна шир да се движи с обороти на чудна скорост и ... перфектна редовност..., как можем да се усъмним, че всичко това е причинено не просто от разум, но от разум, който е трансцендентален и божествен?”
Звучащо почти библейски от негова страна, Цицерон пише: „Вие виждате не божеството, а съзерцавайки неговите творения, вие идвате до признаването на Бог”. Определено, хората в античния свят са били способни да „прочетат” посланието на откровението в природата. (...) Всичко създадено говори за Бог: “И въпреки това тяхното послание обхваща цялата земя и думите им стигат до краищата на света.” (Псалм 19: 4).

Из "Откриването на истината", Нанси Пърси, 2015 г.
Аватар
Theodora V
Deactivated

Автор на темата

Re: За Произхода, редукционизма и други проблемни полета в съвременните наука и философия

Мнение Номер:#  Мнениеот stucyte » 06 Май 2016, 10:35

Theodora-Theo написа:В Древен Рим философите-стоици за предложили аргумент за дизайн, който звучи доста близък до хората в днешни дни. Във века преди Христа великият римски оратор Цицерон пише: „Когато видим нещо, движено от машинария, като планетарий (модел на планетарна система) или часовник, или много други такива неща, ние нямаме съмнение, че тези механизми са създадени от разум”. Той след това прави логическото заключение: „Когато следователно ние виждаме цялата небесна шир да се движи с обороти на чудна скорост и ... перфектна редовност..., как можем да се усъмним, че всичко това е причинено не просто от разум, но от разум, който е трансцендентален и божествен?”
Звучащо почти библейски от негова страна, Цицерон пише: „Вие виждате не божеството, а съзерцавайки неговите творения, вие идвате до признаването на Бог”. Определено, хората в античния свят са били способни да „прочетат” посланието на откровението в природата. (...) Всичко създадено говори за Бог: “И въпреки това тяхното послание обхваща цялата земя и думите им стигат до краищата на света.” (Псалм 19: 4).

В християнската апологетика съществуват така наречените "Доказателства за съществуването на Бога", официално получили значимост в труда "Сума Теология" на Тома Аквински. Тези доказателства по пътя на логиката утвърждават съществуването на трансцедентален на материалния свят разум, който е творец на целия универсиум. Затова тези доказателства са известни още като "силогизми" за съществуването на Абсолютното Битие. Описаната по-горе мисъл на Цицерон е петия силогизъм/доказателство в теологическата система на Тома Аквински, който е много вероятно той да го е усвоил и от предшественика си Цицерон... :friends:

Виж също: Св. Атанасий Александрийски. Против езичниците // PG 25, col. 69-77.;
Св. Атанасий Александрийски. За въплъщението на Словото // PG 25, coll. 97-100.;
Св. Григорий Богослов. Слово 28 // PG 36, col. 45-47.
" И ние познахме любовта, която Бог има към нас, и повярвахме в това. Бог е любов, и който пребъдва в любовта, пребъдва в Бога, и Бог - в него." /1Иоан 4:16/
Аватар
stucyte
Служител
Служител

Has thanked: 1261 times
Been thanked: 1108 times
Характер: любопитен

Мнение Номер:#  Мнениеот stucyte » 06 Май 2016, 10:37

Theodora-Theo написа:Здравейте.
Отварям тази тема, в която имам намерението да поставям материали (преводни и не само) по разнообразни теми, касаещи модерни научни и философски проблеми, като Произход на живото, еволюция, интелигентен дизайн, креационизъм и много други.

Много полезно за форума и неговите читатели намерение! Поздравявам те за това! :thank_youthank_you: Очакваме следващите ти интересни материали! :friends:
" И ние познахме любовта, която Бог има към нас, и повярвахме в това. Бог е любов, и който пребъдва в любовта, пребъдва в Бога, и Бог - в него." /1Иоан 4:16/
Аватар
stucyte
Служител
Служител

Has thanked: 1261 times
Been thanked: 1108 times
Характер: любопитен

Мнение Номер:#  Мнениеот Theodora V » 06 Май 2016, 10:46

stucyte написа:
Много полезно за форума и неговите читатели намерение! Поздравявам те за това! :thank_youthank_you: Очакваме следващите ти интересни материали! :friends:

Разбира се, Стуци! :)
Радвам се, че смяташ така. :friends:
Аватар
Theodora V
Deactivated

Автор на темата

Мнение Номер:#  Мнениеот Theodora V » 08 Май 2016, 22:38

Изображение

Завършващо с влудяващ барабанен съпровод, ето кратко видео от БиБиСи, което претендира да обясни прехода от прародител маймуна към съвременния човек. То е част от серии, твърдящи да отговарят на „Големи въпроси”. Те „обещават”, че това са простите стъпки, които са ни направили хора.

15 като цяло. Прости??

В течение на няколко милиона години маймуните постепенно се трансформирали в хора. Това видео ни показва ключовите промени в пътя.

Някак си няма същия ефект, но могат да запазят барабаните, ако искат.

(…)

Но, както Дентън изяснява, използването на огън от хората e било развитие, подготвено за самото произвеждане на космоса – резултат от извънредно фина настройка на много нива, които не биха могли да са случайност. Ако нещо далечно подобно е в сила и за останалите 14 стъпки, какво заключение ще направите за появата на човека? Сега това е един Голям Въпрос.

Вижте този трейлър (появата на видеото - Дискавъри Институт - е предстояща, както е указано):

http://www.evolutionnews.org/2016/05/fr ... 02824.html
Аватар
Theodora V
Deactivated

Автор на темата

Мнение Номер:#  Мнениеот NikolaV » 08 Май 2016, 23:19

Нямам време да гледам и чета сега вече пуснатите материали, но искам да вметна следното нещо по тема еволюция:

Еволюцията е фундаментално и логически неиздържана теория. Това е защото тя цели да обясни как живота се е зародил и развил, а дефакто отговаря само на второто.

Все едно аз да искам да разбера как храната ми е сготвена, да видя че очевидно е минала през огън някакъв, за да се сготви, да спра дотам и да публикувам теорията си, че храната се готви с огън, който има неизвестен произход. Причинно следствената връзка не е пълна.

В случая не е идеална аналогия, защото аз не смятам, че теорията за произхода на видовете е вярна. Аз съм от онези "фанатици", които приемат първите три глави на Битие буквално, според както Бог ги е издиктувал на Мойсей.
Аватар
NikolaV
Banned

Has thanked: 47 times
Been thanked: 127 times
църква: не посещавам

Мнение Номер:#  Мнениеот Theodora V » 08 Май 2016, 23:27

NikolaV написа:Нямам време да гледам и чета сега вече пуснатите материали, но искам да вметна следното нещо по тема еволюция:

Еволюцията е фундаментално и логически неиздържана теория. Това е защото тя цели да обясни как живота се е зародил и развил, а дефакто отговаря само на второто.

Все едно аз да искам да разбера как храната ми е сготвена, да видя че очевидно е минала през огън някакъв, за да се сготви, да спра дотам и да публикувам теорията си, че храната се готви с огън, който има неизвестен произход. Причинно следствената връзка не е пълна.

В случая не е идеална аналогия, защото аз не смятам, че теорията за произхода на видовете е вярна. Аз съм от онези "фанатици", които приемат първите три глави на Битие буквално, според както Бог ги е издиктувал на Мойсей.

Ок. Чуй сега и мен.

Офтопик:
След като влязох отново след кратко отсъствие във форума, в твое лице видях един друг, различен човек от предишния, каквото и да значи това. Това е просто констатация. Нищо повече. Аз НЕ споря с админа - не би се вместило в правилата най-малкото, нито се опитвам да налагам мнението си. Но ИМАМ естественото право да го изразявам. То е такова. Мое си е. И не смятам повече никога да пиша по това. Просто изказах впечатления, нищо повече.

Аз също не смятам, че теорията за произхода, която е наложена по НЯКАКВА СИ ПРИЧИНА в полето на науката понастоящем, е вярна. Още по-конкретно изказано - Дарвиновата такава. Това е и повода да поставя материала. Което обаче НЕ ме кара да приемам Старозаветието буквално по никакъв начин. Тоест - едното НЯМА нищо общо с друото. Така да го кажа.
Аватар
Theodora V
Deactivated

Автор на темата

Мнение Номер:#  Мнениеот NikolaV » 08 Май 2016, 23:58

Не казвам, че има нещо общо между отхвърлянето на еволюцията и приемането на Стария Завет. Просто коментирам, че аз така гледам на нещата.

Офтопик:
Нямам намерение да удрям черния печат на когото и да е, който "спори с мен" :D Още по-малко имам намерение да навлизам в спорове като цяло.

Човека, който виждаш не зная в какво качество е по-различен от този от преди, но единствено мога да ти кажа, че в момента съм студент, завършващ дисертацията си, с предстояща сесия другата седмица. Това може и да е фактор в писаниците ми последните няколко дена :D. Може да поясниш спокойно с какво съм по-различен - не се обиждам лесно.
Аватар
NikolaV
Banned

Has thanked: 47 times
Been thanked: 127 times
църква: не посещавам

Мнение Номер:#  Мнениеот Theodora V » 09 Май 2016, 00:06

Офтопик:
Каквито и да са там "черни печати" мен не ме плашат. Ни най-малко. Уверявам те. :) Ама изобщо. Това са неща, които не ме интересуват особено.
Да, зная, че си студент в Англия. Това е много хубаво. :) Разбирам, че защитата на ТЕЗАТА ти си е сериозно изпитание и ти пожелавам успех! :)
По темата - еволюционната - обаче аз имам научна степен. По нея, не по друга. Поствам подобни материали тук в раздел "Наука". Тъй като смятам, че е най-подходящото място за целта, а и то няма къде другаде тематично подходящо. Но това е правилното място във форума, така или иначе.
Както и да е. Нека не го коментираме повече. А да си пишем. Защото е полезно за всички ни. Всеки има какво да научи от другия. Без изключение. :) Успех още веднъж! И само спокойно. Ще видиш после колко ще си доволен. Много. :)
Аватар
Theodora V
Deactivated

Автор на темата

Следваща

Коментирайте

Потребители разглеждали темата?

45 потребители са разглеждали темата: Гост (1), Гост (1), Гост (2), Гост (1), Гост (1), Гост (1), Гост (2), Гост (4), Гост (2), Гост (12), Гост (1), Гост (1), Гост (2), Гост (1), Гост (1), Гост (3), Гост (2), Гост (1), Гост (3), Гост (2), Гост (2), Гост (2), Гост (1), Гост (1), Гост (2), Blagovest Varbakoff (2), Edi (1), Hatshepsut (2), NikolaV (12), Theodora V (86), battle_joy (2), bolgaroliub (4), cool (4), for_the_truth (6), garich (3), lazarin1 (1), messianic (3), no-one (7), spravedliv (1), stucyte (31), yasna (1), Венци Тоневски (12), Милко (10), Пламен79 (48), Теодор77 (16)

Назад към Наука

• ВИЖТЕ ОЩЕ
    Отг.
    Прегледи
     Последно мнение