ХРИСТИЯНСКИ ФОРУМИ - ОЛЕКОТЕНА ВЕРСИЯ

Дата и час: 22 Сеп 2017, 05:40 Разширено търсене

Български християнски форуми е място за християнски дискусии, споделяне на видео или писмени свидетелства, насърчения и общение между вярващи в Бога.

Как да ни помогнете в развитието: КЛИК

ПРАВИЛА ЗА ПРАВОПИС

[ Facebook коментара]

Re: ПРАВИЛА ЗА ПРАВОПИС

Мнение Номер:#  Мнениеот bolgaroliub » 29 Апр 2017, 00:58

На мен винаги жени са ми правили критики и обиди относно правописа....никога от мъж.....женският и мъжкият мозък не работят по еднакъв начин.Мъжът търси цялостния смисъл на изречението и статията и тн. Жената като не открива нищо в статията и изречението се хваща за буквата, за запетайката и точката и тн....подробности....хареса ми текста който е дал брат Справедлив че дори и средните букви да не съответстват човек въпреки това прочита и разбира....чудно нещо е писмото .....дар от Бога!
Аватар
bolgaroliub
Активен Потребител
Активен Потребител

Has thanked: 759 times
Been thanked: 511 times
църква: Православна църква
Характер: твърд

бyтoн зa coциaлни мpeжи

loading...

Мнение Номер:#  Мнениеот Theodora V » 29 Апр 2017, 01:13

spravedliv » преди 21 минути написа:
Форума беше православен, имаше графа принадлежност, ако бях написал православен нямаше да се случи това, в темите им има на много места грубости, но своите хора не се пипат, ама видите ли, някакъв омразен протестантин протестантстващ, ще мъти водата с неудобни въпроси.

Все едно, нещо за всяка дума се засягаме, най-добре е всички да станем исихасти, това ми е любимото течение в Православието...и понякога го практикувам с изключителен успех!
Най-вероятно скоро ще го "включа на MAX".

Разбирам към кого е насочен постът ти. И трябва да ти кажа, че прекалено ми е писнало от его, от избиване на комплекси и от заяждания на дребно, за да реагирам по този начин.
А как ще реагираш принципно ти на неща, които не са по вкуса ти, е въпрос на твое лично решение.
Правилно мислиш, но инакомислещите не винаги мислят грешно.
Аватар
Theodora V
Deactivated

Has thanked: 832 times
Been thanked: 958 times
Автор на темата

Мнение Номер:#  Мнениеот spravedliv » 29 Апр 2017, 01:23

Theodora V » преди 1 минута написа:
Разбирам към кого е насочен постът ти. И трябва да ти кажа, че прекалено ми е писнало от его, от избиване на комплекси и от заяждания на дребно, за да реагирам по този начин.
А как ще реагираш принципно ти на неща, които не са по вкуса ти, е въпрос на твое лично решение.
Правилно мислиш, но инакомислещите не винаги мислят грешно.

Конкретно е към брат stucyte, третия ми коментар, защото първо не беше написал за протестанти и православни в коментара си, после видях, че е добавено.

Иначе ме беше много яд първоначално за онзи форум, защото очаквах отговор, тогава ползвах Линукс за известно време и ми беше нужно нещо, което там се коментираше и някой щеше да се включи, макар че темата им беше стара от преди две години тогава и никой не беше писал, а те се хванаха за някакви запетаи.
Споделеното не е срещу теб, аз също приветствам идеята за по-грамотно писане, но това не е голяма болка и не ми пречи, освен писането с малки букви.
Аватар
spravedliv
Модератор
Модератор

Has thanked: 1884 times
Been thanked: 1447 times

Мнение Номер:#  Мнениеот Theodora V » 29 Апр 2017, 01:33

Писането с малки букви е въпрос на его, на комплекс и на неуважение към събеседниците.

На мен неграмотното писане не ми е никаква лична болка. Но е жалко да гледаш хора в 21-ви век поне със средно образование пишещи на родния си език с груби нарушения на граматическите правила. Изключително груби. И тук не става дума за технически грешки поради причини от второстепенно значение.
Аватар
Theodora V
Deactivated

Автор на темата

Мнение Номер:#  Мнениеот spravedliv » 29 Апр 2017, 02:13

Всъщност темата освен, че се отнася и за нас, които пишем, тя е насочена и към всички други и най-вече към най-младите, нека видим заглавието на подфорума.
Ние, ако пишем както ни дойде, ще сме най-лошия пример за тях, така че е хубаво да се подсещаме за много правила, аз също проверявам понякога кое как, а граматиката толкова отдавна сме усвоявали :).
Наистина ни е нужно да си припомняме.

Поставяне на знака "тире" във всички възможни случаи ?
Не съм търсил, сега се сетих, че съм забравил за някои места.
Аватар
spravedliv
Модератор
Модератор

Мнение Номер:#  Мнениеот spravedliv » 29 Апр 2017, 02:16

А писането с телефон и бързането да напишеш са несъвместими :D
Аватар
spravedliv
Модератор
Модератор

Мнение Номер:#  Мнениеот stucyte » 29 Апр 2017, 09:37

bolgaroliub » Днес, , 00:34 написа:Груба неграмотност е да се пише по маймунски с латински букви и числа.....това е неграмотност ,а всеки който пише на български не бива да се засича и обижда за някоя дребна грешка ...

Няма какво повече да говорим! Конкретно говорим за правопис, а не за религиозни вярвания! Всеки, който пише на български да се постарае да пише както е възприето да се пише на български. Това е. Аз не виждам никакъв смисъл от повече обяснения за неща, които са напълно ясни на всички. А за най-младите от нас - както казва брат Справедлив, тук да пишат неграмотно не само, че е срамно, но е позорно. Теодора тук излага някои от правилата за писане - следете ги! Тя освен философ е и филолог. Не съм дребнав и не се заяждам. Аз на този принципен въпрос вече 3-ти път поставям акцент! Християните са книжовни и грамотни хора. :friends:
" И ние познахме любовта, която Бог има към нас, и повярвахме в това. Бог е любов, и който пребъдва в любовта, пребъдва в Бога, и Бог - в него." /1Иоан 4:16/
Аватар
stucyte
Служител
Служител

Has thanked: 1488 times
Been thanked: 1315 times
Характер: любопитен

Мнение Номер:#  Мнениеот Cyril » 29 Апр 2017, 10:58

Един приятел протестант, преди време поради неграмотността във християнските Фейсбук-групи беше предложил на християните да съберат подписки и пари и да отидат във Българско Библейско Дружество да направят нов превод на шльокавица за да бъде по-разбираема Библията за всички. :D :D :D

Аз примерно може и да допускам грешки когато пиша на български, но когато видя много дълга тема и то на шльокавица направо подминавам. То те болят очите, всичко, аз не мога да чета така. Това направо си е гавра.

Някой така им е по-лесно или по-бързо но останалите нищо не могат да разберат. За съжаление въпреки че дигитално няма такова нещо като личен почерк, очевидно има едно изключение наречено "шлоькавица" където можеш да пишеш неграмотно и то дигитално.
„Не е велико дело да твориш чудеса, не е велико дело да виждаш ангели; велико дело е да виждаш собствените си грехове.” Св. Антоний Велики
Аватар
Cyril
Редовен
Редовен

Has thanked: 134 times
Been thanked: 315 times
Характер: Християнин

Мнение Номер:#  Мнениеот Theodora V » 29 Апр 2017, 11:34

ТИРЕ И ДВОЕТОЧИЕ

Тирето е знак за по-силно синтактично отделяне на словосъчетания и изречения в сравнение със запетаята.
Двоеточието се поставя пред словосъчетания или изречения, които имат поясняващ характер.

- Тире или двоеточие се поставя след обобщаваща дума или израз, които въвеждат еднородни части (при изброяване). Например:

Ще проверя всички възможности за пътуване - /: разписанието на влаковете, маршрута на автобусите и дори въздушните линии.

- Тире или двоеточие може да се постави между две подчинително свързани изречения, при което второто пояснява значението на първото или изразява причинно-следствени отношения, например:

Всичко свърши добре-/: операцията се оказа успешна. Изведнъж: се затича - /: закъсняваше за предстоящата среща. Прибра се рано - /: утре му предстоеше важно изпитание.

- Тире може да се постави между две изречения, при което второто се присъединява или противопоставя на първото. Например:

Трябва да го направиш - дори да ти е неприятно!
Тя стана красиво момиче - никой не очакваше това.

- С тирета може да се отделят обособени и вметнати части, например:

Ръцете му - големи и силни - здраво я обгърнаха.

- Тире се поставя в елиптични изречения на мястото на изпуснатата част. Например:

Иван обича ягоди, а Мария - не.

Из http://www.znam.bg/com/action/showArtic ... &encID=693
Аватар
Theodora V
Deactivated

Автор на темата

Мнение Номер:#  Мнениеот spravedliv » 29 Апр 2017, 11:41

Theodora V » преди 4 минути написа:- Тире може да се постави между две изречения, при което второто се присъединява или противопоставя на първото. Например:

Трябва да го направиш - дори да ти е неприятно!

- С тирета може да се отделят обособени и вметнати части, например:

Ръцете му - големи и силни - здраво я обгърнаха.

В тези два случая, може и със запетаи нали, а може и с тирета или греша?

Примерно така:
Трябва да го направиш, дори да ти е неприятно!
Ръцете му, големи и силни, здраво я обгърнаха.
Аватар
spravedliv
Модератор
Модератор

ПредишнаСледваща

Коментирайте

Потребители разглеждали темата?

19 потребители са разглеждали темата: Гост (1), Гост (1), Гост (1), Гост (2), Гост (1), Cyril (7), Theodora V (45), Todor Andonov (3), Watch (1), anah_su_namun (2), bolgaroliub (9), garich (2), messianic (1), no-one (8), spravedliv (24), stucyte (20), Александър (6), Милко (33), Теодор77 (24)

Назад към Образование