ХРИСТИЯНСКИ ФОРУМИ - ОЛЕКОТЕНА ВЕРСИЯ

Дата и час: 21 Сеп 2017, 00:45 Разширено търсене

Български християнски форуми е място за християнски дискусии, споделяне на видео или писмени свидетелства, насърчения и общение между вярващи в Бога.

Как да ни помогнете в развитието: КЛИК

100 хубави думи за България

[ Facebook коментара]

100 хубави думи за България

Мнение Номер:#  Мнениеот spravedliv » 23 Мар 2017, 13:38

Николай Данев:

Мой приятел веднъж ми каза: „Ако не можеш да кажеш нещо добро за някого, просто замълчи”. Е, аз няма да мълча, когато става въпрос за България, защото имам какво добро да кажа за моята родина. Вярно е, че България има богата история, чудесна природа, красиви обичаи... Но в България има и много хора, в които виждам доброто. Наближава Великден... Като нация мисля, че вече е крайно време да осъзнаем, че вярата ни в Бог и принадлежността ни към християнската религия не трябва да се изразява в ходене на църква само по празници. Не казвам, че въобще не ходят хора, но разликата е очебийна, когато съпоставим един обикновен неделен ден и християнски празник. Вярвам, че съчетанието от качества като смирение, вярност към Всевишния, трудолюбие, спазване на законите (и земни, и Божии), любов към семейството и дома ще ни помогнат да се издигнем като нация и да живеем достойния живот, който заслужаваме. От нас зависи.

http://www.dw.com/bg/100-%D1%85%D1%83%D ... a-15291983
Аватар
spravedliv
Модератор
Модератор

Has thanked: 1883 times
Been thanked: 1441 times
Автор на темата

бyтoн зa coциaлни мpeжи

loading...

Re: 100 хубави думи за България

Мнение Номер:#  Мнениеот spravedliv » 23 Мар 2017, 13:40

Теодора Иванова:

В моята Родина ми харесва природата, майчиния език, атмосферата сред приятели на маса, дори нестихващото недоволство сред по-възрастните българи, когато нас, по-младите ни съжаляват, че ни идвали по-лоши дни, пък те преди демокрацията са си поживяли... Обичам земята, раждаща толкова красота и благоденствие, и същата тази земя, където са погребани наши любими същества. Обичам българския дух в хората, израснали и възпитани в България. Не е важно къде се изкарват парите, за да оцелеем, когато коренът ни е тук, пък ние се скитаме кат немили недраги. Затова когато се прибирам в България, в мен се разгаря любовта ми към България, защото ще я нося в сърцето си до гроб.

http://www.dw.com/bg/100-%D1%85%D1%83%D ... a-15291983
Аватар
spravedliv
Модератор
Модератор

Автор на темата

Мнение Номер:#  Мнениеот spravedliv » 23 Мар 2017, 19:49

Марина Христова:

България е България заради хората в нея. Това са тези хорица, които нямат сигурност дали ще имат храна и днес, но ще отидат да запалят свещичка или да помогнат на някого, който има нужда. Това са продавачите на банички, мляко, хляб, които никой не забелязва, но те вършат всеки ден работата си, сякаш това е нещо за което са мечтали цял живот. Това са хората, които пазят в малка кутия ценностите, които са запомнили от прадедите си и не се модулират, за да угодят на днешното време. Това са духовните апостоли, които тихо вършат своята мисия и допринасят за това, добротата и духовността да бъдат пренесени и в следващия век.

http://www.dw.com/bg/100-%D1%85%D1%83%D ... a-16064879
Аватар
spravedliv
Модератор
Модератор

Автор на темата

Мнение Номер:#  Мнениеот spravedliv » 23 Мар 2017, 19:51

Симона Банкова:

Обичам България - планините и горите, които ме разплакват всеки път, когато ги видя. Химнът ни, който ме кара да настръхвам всеки път, щом го чуя. Хората, които търпеливо се борят с живота. Хората, които избират пътя извън Родината, за да помагат на близките си, вместо да се оплакват и сърдят на всички. Българският език, без който не мога да си представя и един мой ден. Приятелите - искрени и всеотдайни. Бащиният дом - с вечно отворена врата и аромат на вкусни гозби. Къщата на село - със старите баба и дядо, които засияват, щом видят внуците си. Народната ни музика - която ехти в Космоса. Обичам България и без значение къде съм, никога не забравям, че в сърцето ми е изписано - БЪЛГАРКА!

Аватар
spravedliv
Модератор
Модератор

Автор на темата

Мнение Номер:#  Мнениеот spravedliv » 23 Мар 2017, 19:53

Иванка Маркова:

Малко или много са 100 хубави думи за България? Зависи от нас, българите. Майка България не е виновна, че не съумяхме да запазим ентусиазма на възрожденските герои, поне техния, да не говорим за хан Кубрат, хан Аспарух, цар Борис - покръстителя, Кирил, Методий, свети Йоан Рилски... Да оценим чистата и разнообразна природа, която ни е отредена, нищо, че сме на кръстопът. Не помним и се формализираме при изучаването на поети, писатели, композитори. А това значи, че сме забравили какво е да си българин. Имаме много, просто да го оценим подобаващо, да се организираме, мислейки конструктивно, че да не се отчайваме от някакви си управляващи, а да си отворим очите и сърцата. Да си спомним, че "България цяла сега нази гледа" - и това винаги е така.

Аватар
spravedliv
Модератор
Модератор

Автор на темата

Мнение Номер:#  Мнениеот spravedliv » 23 Мар 2017, 19:55

Камелия Янакиева:

България - символ на красота! Трудно е да се опише със 100 думи величието на нашата родина. Тук всеки от нас е израснал и е получил най-ценните си житейски уроци. От миналото до днес България е извървяла тежък и труден път. От хомота на робството стигаме до зората на демокрацията. Не толкова красива, както си я представяхме - всекидневно ставаме свидетели на много несправедливости. Боли много да гледаш как хората, изнемощели, се борят неумолимо всеки ден. Нашите родители дават здравето си в името на светлото ни бъдеще. В същото време управниците не спират да се гаврят с народа. Думите на Христо Ботев от стихотворението му „Борба” за жалост важат с пълна сила и днес. „Брат брата убива” - нашата тъжна реалност, всякакъв морал и ценности биват потъпквани. Борбата за оцеляване не прощава на никого. Мизерията чука на вратата ни - ще й отворим ли?

Силата е вътре в нас. Българите като народ нееднократно сме доказвали възможностите си и сме демонстрирали мощ. Защо да не го направим отново, заедно? Разбирам, че в днешно време е трудно, всеки гледа в своята паница и толкова. Но нека спрем да си затваряме очите и прогледнем най-накрая. Животът може да бъде и песен, стига да го пожелаем. Нека не оставяме бъдещето си на хора, които не ги интересува!Само ние можем да се погрижим за себе си, като се обединим под едно име - България!

Аватар
spravedliv
Модератор
Модератор

Автор на темата

Мнение Номер:#  Мнениеот spravedliv » 23 Мар 2017, 19:58

Иван Мишев

Моята земя

Кой ли не те е поисквал?

За кого ли не била си мечта?

Да имат в земите си Искър

и зелените Родопски плата.

Конете си с вода да напият,

с бистра, планинска вода

и да обгърнат с поглед ония

тъй прекрасни райски места,

които Бог създавал с любов

от Пирин до Балкана-Стария.

Сетне с Божи, благ благослов

нарекъл земята България.

И населил по тези земи

Българи - пазачи на Рая -

твоите и моите деди

от началото на рая до края.

После отпочинал си Бог

и забравил сякаш България.

Но един прекрасен народ

още Земята си пази я...

Аватар
spravedliv
Модератор
Модератор

Автор на темата

Мнение Номер:#  Мнениеот Theodora V » 23 Мар 2017, 20:42

Много ми допадна първия пост, а именно на Николай Данев. :good:
Иначе, за реките и планините - то е ясно... :)
Аз обичам родната си страна и не бих я напуснала трайно, за да:
- отида някъде другаде да мия чинии;
- да работя в шивашки цех по 12 часа на ден;
- да карам бус (впрочем всичко мога да карам, без ТИР и специализираните да извършват допълнителни дейности)
и други от този род.
Според мен, ако човек напуска страната си, трябва целта да оправдае това. Тук обаче не бива да се прави компромис с достойния живот, като понятието е строго индивидуално съпоставимо.
Винаги има трудности, розови животи има само в приказките. Ако "спасението" от първите според някои е вън от България - добре, въпрос на разбиране. Моето лично не съвпада с такава постановка.
Обичам страната ми, искам точно тук да живея и творя.
Аватар
Theodora V
Deactivated

Has thanked: 832 times
Been thanked: 958 times
църква: Православна църква

Мнение Номер:#  Мнениеот spravedliv » 23 Мар 2017, 22:16

Theodora V » Днес, , 20:42 написа:Винаги има трудности, розови животи има само в приказките.

Така е!

Theodora V » Днес, , 20:42 написа:Обичам страната ми, искам точно тук да живея и творя.

И аз също искам това, но защо все повече и повече се пречи, явно:
"Трябва да тичаш с всички сили, за да останеш на едно място, а за да стигнеш до някъде, трябва да бягаш поне два пъти по-бързо." :yes1:
Аватар
spravedliv
Модератор
Модератор

Автор на темата

Коментирайте

Потребители разглеждали темата?

15 потребители са разглеждали темата: Гост (1), Гост (1), Гост (1), Гост (1), Гост (1), Гост (1), Гост (2), Hatshepsut (1), Theodora V (9), Todor Andonov (6), anah_su_namun (1), bolgaroliub (8), spravedliv (6), stucyte (3), Венци Тоневски (2)

Назад към Любопитно

• ВИЖТЕ ОЩЕ
    Отг.
    Прегледи
     Последно мнение